Strategická komunikácia v sektore obrany SR (2019)
Autor: Adam Bučko
Cieľom tohto výskumu je zmapovať súčasnú úroveň strategickej komunikácie v oblasti obrany na Slovensku z hľadiska štruktúry, obsahu a prostriedkov, a navrhnúť odporúčania pre jej zefektívnenie. Zo zistení výskumu vyplýva, že strategická komunikácia v sektore obrany SR nemá žiadnu organizačnú štruktúru a jej absencia bráni efektívnemu výkonu komunikačných aktivít. Zapojenie štátnych inštitúcií a médií do StratComu je nedostačujúce, zatiaľ čo zapojenie mimovládnych organizácií je skôr dostačujúce. Objem finančných prostriedkov vyčlenených na StratCom štátnych inštitúcií a mimovládnych organizácií je neuspokojivý.
Hlavnou úlohou strategickej komunikácie má byť komunikovanie strategických bezpečnostných záujmov SR verejnosti a medzi najdôležitejšie témy patrí význam členstva SR v NATO a EU, boj proti dezinformáciám, význam OS SR a dôležitosť liberálnej demokracie. Hlavnou príčinou anti-NATO nálad v časti spoločnosti je pôsobenie ruskej propagandy, vyjadrenia niektorých politikov, nedostatočná informovanosť o NATO a negatívny obraz USA.
K zlepšeniu obrazu OS SR by prispela kvalitnejšia komunikácia smerom k verejnosti, väčšia transparentnosť a menej škandálov, ktoré poškodzujú ich dobré meno.
Najlepšie StratCom aktivity momentálne vykonávajú MZVaEZ a mimovládne neziskové organizácie, zatiaľ čo najväčší priestor na zlepšenie má Ministerstvo obrany.
Hlavné odporúčania možno rozdeliť do dvoch kategórii: systémové odporúčania stredného a dlhodobého charakteru a odporúčania, ktoré je možné aplikovať ihneď.
- Medzi prvé menované patria uplatnenie princípu whole-of-government, vytvorenie koncepcie určujúcej dlhodobé ciele a kompetencie, navýšenie kvalifikovaného personálu a finančných prostriedkov, a upravenie vzdelávacích osnov na školách s dôrazom na mediálnu gramotnosť, kritické myslenie a moderné dejiny.
- Do druhej skupiny radíme posilnenie koordinácie medzi jednotlivými štátnymi a mimovládnymi aktérmi, aplikovanie proaktívneho prístupu k obrane proti dezinformáciám, rozšírenie StratCom aktivít na školách, rozsiahlejšie využívanie médií, ako aj kreatívnych spôsobov online komunikácie, rozšírenie spolupráce s partnermi v zahraničí a budovanie verejného a politického povedomia o význame strategickej komunikácie.
Prípadová štúdia prednášok o NATO a OS SR pre študentov dokazuje, že tento typ aktivít má významný pozitívny vplyv na názor študentov na NATO a OS SR.
Prečítajte si celú knihu tu…
Mládež, radikalizmus a polovojenské organizácie (2018)
Editori: Matej Kandrík a Samuel Kolesár
Cieľom štúdie je čitateľom ukázať prienik dvoch fenoménov prítomných v slovenskej spoločnosti i v zahraničí. Hovoríme o politickom radikalizme až extrémizme manifestovanom v podobe polovojenských skupín a ich činnosti. Táto kombinácia oprávnene vyvoláva obavy, sama o sebe môže predstavovať bezpečnostné riziko pre štát, spoločnosť a občanov. Spoločenskú závažnosť problematiky považujú autori za najlepšie zdôvodnenie potreby tohto výskumu.
Užšou špecifikáciou štúdie je jej zameranie na mládež. Viaceré výskumy (napr. Velšic 2017, OSF 2018) hodnoverne identifikujú mládež do 18 rokov a mladých dospelých do 25 rokov ako skupiny z rozličných dôvodov náchylnejšie k podpore politických prúdov definovateľných ako radikálne či extrémistické. Nie je náším cieľom opakovať argumenty uznávaných výskumníkov, ani nemáme ambíciu touto štúdiou prispieť k už existujúcemu kvalitnému sumáru prác v tejto oblasti. Účel práce a ambícia autorov je navrhnúť súbor opatrení pre Slovenskú republiku, relevantné ministerstvá a ďalšie orgány a inštitúcie pôsobiace v oblasti tejto problematiky. Naše odporúčania budú smerovať k prevencii a mitigácii spoločensky nežiaduceho a nebezpečného konania vyrastajúceho z politického radikalizmu a extrémizmu spojeného s polovojenskými organizáciami a ich aktivitou. Autori štúdie osobnými rozhovormi, online dotazníkmi a analýzou relevantných dokumentov zhromaždili množstvo presvedčivých príkladov, ako môže štát a jeho orgány vytvárať funkčné alternatívy a opatrenia vedúce k odolnejšej spoločnosti, ako aj pripravenosti občanov, a efektívnemu obmedzeniu patologických prejavov prichádzajúcich z oboch strán spektra politického extrémizmu.
Na nasledujúcich stranách sa čitateľ zoznámi s prepojením problematiky mládeže, radikalizmu, extrémizmu, a paramilitarizmu ako spoločenského fenoménu. Pozrieme sa aj na situáciu mimo Slovenskej republiky, napr. na Českú republiku, Poľsko a Litvu a bude nás zaujímať aj reakcia štátu na daný problém. V prílohe štúdie je prehľadovo spracovaná aj Veľká Británia, Švédsko, Lotyšsko a Estónsko. Na základe popisu a analýzy modelov zapojenia mládeže a občanov do obrany a bezpečnosti štátu z týchto krajín konštruujeme vlastné návrhy krokov a doporučení pre Slovenskú republiku.
Prečítajte si celú knihu tu…
Príloha je k dispozícii tu (prehľad Veľká Británia, Švédsko, Lotyšsko a Estónsko)
Understanding Strategic Adaptations: Security Strategies and Policies After 2014 (2018)
Editors: Richard Q. Turcsányi, Stratpol – Strategic Policy Institute | Maryna Vorotnyuk, Stratpol – Strategic Policy Institute, Central European University | Hennadiy Maksak, Foreign Policy Council “Ukrainian Prism”
This publication is an attempt to deconstruct conceptual and policy shifts currently occuring in the international security environment. The main analytical departure point was to study strategic adaptations triggered after 2014, with the annexation of Crimea and the outbreak of the Ukrainian-Russian conflict. It offers an overview of the security policies of the Russian Federation and Ukraine, then resorts to analyzing the cases of selected states and organizations ranging from global players such as the European Union and North Atlantic Treaty Organization, United States, United Kingdom, China, to regional states such as Poland, the Slovak Republic and Romania. The methodology of this study is based on the content-analysis of selected states’ and entities’ main strategic documents, which were updated to reflect the new perception of threats these states and organizations face.
Authors: Oleksiy Krysenko, Hanna Shelest, Vitaliy Martyniuk, Juraj Krupa, Dušan Fischer, Nadiia Koval, Filip Šebok, Agnieszka Legucka, Sergiy Gerasymchuk, Elemír Nečej and Samuel Žilinčík.
Read the full book here…
Theorising Security in the Eastern European Neighbourhood: Issues and Approaches (2018)
Editors: Richard Q. Turcsányi, Stratpol – Strategic Policy Institute | Maryna Vorotnyuk, Stratpol – Strategic Policy Institute, Central European University
This publication deals with the different kinds of and approaches to security, being a reference study not only for students of Security Studies. It presents the reader with a combination of theoretical and practical insights into security, particularly in the Eastern European neighbourhood.
The goal of this book is to offer a comprehensive text which can be used as introductory reading for everyone interested in the theory and practise of security. The added value of this particular volume is that it targets readers interested in the Eastern European neighbourhood. The authors of the following chapters, all respected experts and professionals, were hence asked to introduce given theoretical concepts and use examples relevant for the Eastern European region which have specific characteristics which make it different from other regions and subregions.
Authors: Tamás Csiki Varga, Sergii Glebov, Andrey Makarychev, Aliaksei Kazharski, Clarissa do Nascimento Tabosa, Péter Balázs, Andrej Nosko, Yulia Zabyelina, Ryszard M. Machnikowski and Botond Feledy.