Mimoriadna situácia je ukotvená v Zákone č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva. Na rozdiel od ostatných troch krízových stavov nie je definovaná ústavným zákonom.
Jedná sa o obdobie, kedy je život, zdravie alebo majetok obyvateľov ohrozený výskytom mimoriadnej udalosti, ale taktiež pôsobením jej následkov. Za mimoriadnu udalosť sa považuje živelná pohroma, technologická havária, teroristický útok, katastrofa, ohrozenie verejného zdravia II. stupňa alebo kumulácia ich účinkov. Súčasná pandémia COVID-19 vďaka svojej vážnosti spadá práve pod ohrozenie verejného zdravia.
Mimoriadnu situáciu môže vyhlásiť starosta obce, okresný úrad vo svojom územnom obvode či v sídle kraja alebo vláda SR, ak rozsah zasiahnutého územia presiahne pôsobnosť nižších úradov. Súčasnú mimoriadnu situáciu vyhlásila vláda SR a od 12. marca 2020 platí na celom území Slovenska. Výnimkou sú nemocnice a iné zdravotnícke subjekty, pre ktoré platí núdzový stav.
Vyhlásením mimoriadnej situácie zodpovedné orgány získavajú kompetencie, ktoré by inak boli v rozpore s ústavou a zákonmi. Štát môže zdravotníkom dodávať ochranné pomôcky zo zásob Štátnych hmotných rezerv či zasahovať do podnikateľských práv a prinútiť slovenské firmy, aby pomôcky nepredávali do zahraničia. Majiteľom ubytovacích podnikov môže štát nariadiť poskytnutie ubytovania ľuďom v núdzi. Môže tiež zakázať alebo obmedziť prevádzku verejných zariadení, akými sú školy, škôlky, reštaurácie, kiná, kúpaliská a športové strediská.
Od civilných osôb sa v prípade mimoriadnej udalosti vyžaduje účasť na civilnej ochrane obyvateľstva. Je potrebné, aby sa občania riadili pokynmi zodpovedných úradov, ktoré môžu smerovať k úkrytu alebo evakuácii. Okrem toho si vláda môže od ľudí vyžiadať súpis zvierat a rastlín, ktoré vlastnia, a odobrať ich v prípade potravinovej núdze. Úrady môžu uložiť dočasnú pracovnú povinnosť, napríklad pri záchranných prácach.
Platí však, že pri mimoriadnej situácii sú práva občanov dotknuté a obmedzené iba minimálne. Vyhlasuje sa predovšetkým pre potreby štátnych orgánov. Tie tak môžu vykonávať záchranné práce, použiť sily a prostriedky z dotknutého územia a vo väčšom rozsahu použiť zložky integrovaného záchranného systému.
Tento text je súčasťou série, v ktorej vám STRATPOL priblíži základné pojmy z oblasti krízového managementu a civilnej ochrany, no aj to, aké praktické opatrenia krízové stavy prinášajú v kontexte prebiehajúcej pandémie COVID-19.
Autor: Kristína Urbanová